O nas

 

Psy to nasza pasja. Od przeszło 20 lat jesteśmy związani z kynologią. Już w dzieciństwie zainteresował nas Bobtail. Wówczas mogliśmy go jedynie podziwiać w różnych programach TV czy teledyskach. Posiadanie Bobtaila było wtedy trudne. Zazwyczaj byliśmy posiadaczami małych kundelków, mieszkających z nami razem w pokoju i przemycanych pod kołdrę, tak aby rodzice nie widzieli. Bobtail pozostawał w sferze marzeń. Z chwilą usamodzielnienie się i wejścia w dorosłe życie, towarzyszyły nam większe psy, wielkości Owczarka Staroangielskiego, jednak były to inne rasy. Bobtail był rasą rzadką, niespotykaną, a nabycie Owczarka Staroangielskiego wiązało się z nie lada wyzwaniem.

 Początkowo posiadaliśmy psy z Grupy II FCI i to z nimi zaczynaliśmy naszą przygodę na wystawach. Były pierwsze sukcesy i porażki wystawowe, pierwsze kroki na ringach i początki profesjonalnej pielęgnacji naszych podopiecznych. Uczyliśmy się, zdobywaliśmy wiedzę i doświadczenie kynologiczne. Zawsze jednak nasze serce biło w kierunku Bobtaila. To zaowocowało stworzeniem naszej hodowli Owczarka Staroangielskiego.

 

Bobtail i jego hodowla

 

 Zatem nasza decyzja o posiadaniu Bobtaila była przemyślana, a droga do stworzenia hodowli konsekwentna. Od początku wiedzieliśmy, że kiedyś nasza praca kynologiczna ukierunkowana zostanie na naszą ukochaną, wymarzoną rasę jaką jest Owczarek Staroagnielski Bobtail. Wreszcie po wielu trudach i wyrzeczeniach, pojawił się w naszym domu pierwszy Bobtail importowany z Czech. Decyzję podjęliśmy błyskawicznie, w ciągu kilku dni był już u nas w domu. Choć przywieźliśmy go latem był dla nas jak najlepszy prezent świąteczny. Wtedy nie było już wątpliwości, że nie tylko wygląd ale i charakter, o którym tak dużo wcześniej czytaliśmy, jest dla nas idealny. Bobtail jest bardzo rodzinnym psem, a takiego zawsze chcieliśmy mieć. Wkrótce po tym, nasz domowy zwierzyniec powiększył się o dwie Bobtailowe suki. One również zostały sprowadzone z zagranicy z najlepszych europejskich hodowli Owczarka Staroangielskiego. My i nasze dzieci kompletnie zwariowaliśmy na ich punkcie. Dziś jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami siedmiu Bobtaili, tej, jakże cudownej rasy.

 Dokładamy wszelkich starań, aby nasze psiaki czuły się z nami szczęśliwe. Poświęcamy im codziennie wiele godzin. Każdy z naszych psów codziennie, oprócz spacerów, jest trenowany na specjalnej bieżni dla psów i na ringu szkoleniowym. Owczarek Staroangielski nie jest łatwą rasą do utrzymania jego wyglądu w doskonałej kondycji. Nie jest to jednak wielkim problemem, wystarczy jedynie być systematycznym i przestrzegać pewnych zasad. Każdego dnia nasze Bobtaile są odpowiednio czesane, by oprócz doskonałej kondycji, zagwarantować im równie perfekcyjny wygląd. Szata Owczarka Staroangielskiego nie lubi deszczu, zatem w pewnym sensie psy nadają porządek dnia. Długie spacery wchodzą w grę gdy jest sucho na dworze. Kiedy pogoda nam nie pozwala, wybieramy zadaszone miejsce, specjalnie dla nich przygotowane. Każdy Bobtail, kiedy zmoknie powinien zostać od razu wysuszony. My bardzo tego pilnujemy.

 Nasze Bobtaile przechodzą też szkolenia, między innymi po to, aby mogły z nami swobodnie obcować w różnych sytuacjach i miejscach. Szkolenia te kończą się egzaminem państwowym z wysoką oceną naszych psów.

 

Hodowla owczarka staroangielskiego Bobtail

 

 Nasza hodowla Owczarka Staroangielskiego powstała wyłącznie z pasji do rasy, dlatego wszystkie nasze psy są traktowane jak członkowie rodziny. Jesteśmy konsekwentni w pracy nad rozwojem psa, nie tylko w kontekście dobrej budowy, szaty, charakteru, ale również staramy się zapewnić im jak najwięcej rozrywki, spędzając z nimi wolny czas na spacerach, wyprawach, zabawach na śniegu. Niezwykle istotne jest też dla nas, by nasze Bobtaile czuły się dobrze na duchu i ciele, dlatego do jedzenia dostają wysokiej klasy karmę, taką jak, Orijen Regional Red. Kąpieli natomiast zażywają w kosmetykach Bio-groom, Pure Paws oraz opracowanych przez farmaceutów kosmetykach. Dodatkowo też suplementujemy nasze psiaki naturalnymi i przebadanymi preparatami, głównie firmy Lintbells. Bobtail, jak wiele innych ras, może mieć problemy ze stawami, dlatego my profilaktycznie dbamy o nasze psiaki wcześniej, co daje efekt życia w bardzo dobrej kondycji do końca ich dni.

 Jeśli chodzi o Szczenięta to miewamy zazwyczaj 1-2 razy w roku, jednak jak już się pojawią, to przykładamy szczególną wagę do wyboru domu, w którym mają zamieszkać oraz nowych opiekunów. Potencjalni nowi, właściciele pojawiają się jeszcze zanim suka jest w ciąży, a my poznajemy się nawzajem, po to by nasze „dzieci” trafiły w naprawdę doskonałe ręce. Mioty u Owczarków Staroangielskich z reguły średnio kształtują się od 5 – 10 szczeniaków. To jest zawsze wyjątkowy czas w naszym domu. Maluchy są zawsze wypieszczone przez nas, nasze dzieci no i oczywiście swoją mamę. One też są suplementowane, by potem dojrzewać i wyrosnąć na wybitnych przedstawicieli rasy Owczarka Staroangielskiego.

 Nasza hodowla Owczarka Staroangielskiego jest zarejestrowana w FCI pod nazwą MACOES, a my jesteśmy aktywnymi członkami Związku Kynologicznego w Polsce. Uwielbiamy wystawy i przebywanie z naszymi ukochanymi Bobtailami, zatem bardzo często macie Państwo okazje nas zobaczyć na wystawach w kraju i za granicą.